ŞEHZADELERDE FETİH MESCİDİ RESTORASYONU BAŞLADI « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

ŞEHZADELERDE FETİH MESCİDİ RESTORASYONU BAŞLADI

Bu haber 18 Mayıs 2022 - 0:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik,  çalışmanın 2023’ün ilk çeyreğinde tamamlanmasının planlandığını ifade ederek “Çevre düzenlemesinin de yapılmasıyla birlikte yıllardır kaderine terk edilen mescit aynı zamanda bulunduğu çevrenin çehresinin değişmesine de katkıda bulunacaktır.” dedi. 

Şehzadeler Belediyesi, Saruhan Bey’in Manisa’da yaptırdığı ve günümüze ulaşan tek eser olan Fetih Mescidini restore ederek,  günümüze kazandıracak. Restorasyon için çalışmalar başladı. KDV dahil 2 Milyon 534 bin TL’ye mal olacak çalışma hakkında bilgi veren Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik  “Fetih Mescidi Saruhan Bey’in Manisa’da yaptırdığı ve günümüze ulaşan tek eserdir. Yapının kitabesi günümüze ulaşmadığından mevcut mimari özellikleri dikkate alınarak 14 yy.da yapıldığı kabul görmektedir. Manisa Kalesi surları içerisinde yer alan ve fethin ilk yıllarında yapıldığı düşünülen mescit yıllarca Hacet Dede Türbesi olarak adlandırılmış ve Hıdrellez Günlerinde yatır olduğuna inanılarak duvarlarına çaput bağlanmıştır. Manisa Valiliğimiz ve Sayın Valimiz Yaşar Karadeniz’in desteği ile Şehzadeler Belediyesi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü arasında imzalan protokol kapsamında belediyemizce mescidin restorasyon ihalesi yapılmış olup,  restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılacaktır.”

“İNŞA EDİLME AMACINA UYGUN HALE GETİRİLECEK” 

Çalışmanın 2023’ün ilk çeyreğinde tamamlanmasının planlandığını ifade eden Başkan Çelik “Saruhanbey’in Manisa’yı fethinin sembolü olan ancak yıllarca yatır olduğu düşüncesiyle duvarlarına çaput bağlanan mescit ibadete açılarak inşa edilme amacına uygun hale getirilecektir.  Çevre düzenlemesinin de yapılmasıyla birlikte yıllardır kaderine terk edilen mescit aynı zamanda bulunduğu çevrenin çehresinin değişmesine de katkıda bulunacaktır. Proje kapsamında yaklaşık 120m² alana sahip mescitte aslına uygun olarak restorasyon çalışmaları ve çevre düzenleme çalışmaları yapılacaktır. Çevre düzenlemesi kapsamında mescidin batısında bir adet aslına uygun çeşme ve oturma alanının yapımı gerçekleştirilecektir.” şeklinde konuştu.

Kaynak; Belediye Bülteni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.