Turgutlu’da yerel tohum ve takas şenliği yapıldı « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

Turgutlu’da yerel tohum ve takas şenliği yapıldı

Bu haber 08 Mayıs 2022 - 17:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Turgutlu Belediyesi, Turgutlu Doğa Kültür Yaşam Derneği (YAŞAMDER) ve Turgutlu Kent Konseyi işbirliği ile Yerel Tohum Takas ve Bahar Şenliği’nin dördüncüsü Irlamaz Çayı Sosyal Tesislerinde yoğun katılımla gerçekleştirildi.
Çevre il ve ilçelerden gelip stant kuran belediyeler ve sivil toplum kuruluşları, ata yadigarı yerel tohumları etkinlikte, vatandaşlara dağıtıldı.
Son yıllarda yaşadığımız pandemi sonrasında tohumun, toprağın, üretimin farkına varıldığını belirten Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, yerel tohumların daha yaygın hale gelmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Programda yerli tohumlar geleceğin mirası çocuklara teslim edildi, belediye, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarına ait stantlar gezildi.
En güzel erik yarışması
Etkinlik kapsamında ilk defa bölgeye özgü yetişen dumanlı papaz eriği, en güzel erik yarışması yapıldı.
Koyu ve parlak yeşil rengi, iriliği, sertliği, bol su oranı ve üzerini kaplayan buğu nedeniyle diğer türlerden farklılaşan dumanlı erik yarışmasına katılan çiftçilerin ürünleri, jüri tarafından tek tek değerlendirildi.
Yarışmada dereceye giren ilk 3 üreticiye çeşitli hediyeler verildi.
Yerel Tohum Takas ve Bahar Şenliği, halk oyunları ve çocuk gruplarının gösterileri, sonrasında ise yerel sanatçıların konserleriyle devam etti.

Kaynak: Kamil TEKMEN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.