“Farfara Yapan Tarım Bakanı mı TMO Genel Müdürü mü?” « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

“Farfara Yapan Tarım Bakanı mı TMO Genel Müdürü mü?”

Bu haber 23 Eylül 2019 - 17:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Manisa Milletvekili, Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, üzüm alım fiyatlarında üreticinin mağduriyetini dile getirdiklerinde, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin kendilerini “farfara yapmakla” itham ettiğini anımsatarak, “Tarım Bakanı, üzümün 10 TL’nin altına düşmeyeceğini söylemiş, bu konuda üreticinin mağduriyetini gündeme taşıdığımızda da bizi suçlamıştı. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, 8,5 TL’den üzüm alındığını gururla ilan ediyor. Şimdi Bakanın sözlerini hatırlatmamız gerekiyor. Farfara yapan Tarım Bakanı mı yoksa TMO Genel Müdürü mü?” ifadelerini kullandı.

“Farfara Yapan Kim?”

Tarım Bakanının, 10 TL’nin altında üzüm alımının olmayacağını ve fiyatlar 10 TL’nin altına düştüğü anda devlet olarak müdahale edeceklerini açıklamasının ardından üzüm 8 TL’ye kadar düşen fiyatlarla alınmaya başlanmıştı. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen TMO ve Tariş’i ziyaret ederek fiyatlar arasındaki farkı yerinde tespit etmiş, ve kamuoyu ile paylaşmışlardı. Tarım Bakanı ise, CHP’li vekilleri farfara yapmak ve yalan söylemekle itham etmişti.
Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, TMO Genel Müdürü’nün fiyatların 8,5 TL ile 10,5 TL arasında değiştiğini söylemesi üzerine duruma tepki gösterdi. Devletin iki kurumu arasındaki söylem farkına dikkat çeken Başevirgen, ” Tarım Bakanı, üzümün 10 TL’nin altına düşmeyeceğini söylemiş, bu konuda üreticinin mağduriyetini gündeme taşıdığımızda da bizi suçlamıştı. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, 8,5 TL’den üzüm alındığını gururla ilan ediyor. Şimdi Bakanın sözlerini hatırlatmamız gerekiyor. Farfara yapan Tarım Bakanı mı yoksa TMO Genel Müdürü mü? Üretici kime inansın!” dedi.

“8,5 TL Üreticiyi Kurtarmıyor”

Girdi maliyetlerindeki yüksek artışın her fırsatta dile getirildiğini ve üreticinin ancak 13-14 TL bandında bir fiyatla üzümünü sattığında zarar etmekten kurtulacağını söyleyen Bekir Başevirgen, devletin bu feryada kulaklarını tıkadığını belirtti.

TMO Genel Müdürü Turgutlu’da Rest Çekti : “Verdiğimiz Fiyatı Beğenmeyen Üretici Tüccara Gitsin!”

Üretici ve çiftçilerin, tüccarın kucağına itildiğini belirten Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, üzüm üretiminin meşakkatli ve maliyeti yüksek bir faaliyet olduğunu, uygun fiyata satış yapamazlarsa üreticilerin zarar edeceklerini söyledi. Devletin resmi ağızlarından olan TMO Genel Müdürünün ise “Verdiğimiz fiyatı beğenmeyen üretici başka alıcılara gitsin” diyerek tüccarları adres gösterdiğini ifade eden Başevirgen “Satışlarda tüccarın insafına kalıyorlar. Zaman zaman sattıkları üzümün parasını alamadıkları oluyor. Bazı tüccarların daha yüksek tekliflerine güvensizlik nedeniyle hayır diyorlar. “Biz üreticimizi mağdur etmeyiz” demek yerine başka alıcıları işaret ediyorlar. Çiftçi neden devletine güvenmek yerine tüccara güvensin? Devlet çiftçisine ve üreticisine sahip çıkmak ve her konuda mağdur edilmemesini sağlamakla mükelleftir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.