BAŞEVİRGEN: “Görevde Yükselme Sınavlarını Yapmamak Liyakatsizliğe Yol Açar” « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

BAŞEVİRGEN: “Görevde Yükselme Sınavlarını Yapmamak Liyakatsizliğe Yol Açar”

Bu haber 05 Temmuz 2019 - 12:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bakanlıklarda son yıllarda görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının yapılmamış olması Meclis gündeminde kendine yer buldu. Gençlik Spor Bakanlığı’nda yıllardır sınavların yapılmamış olması hak sahibi vatandaşların seslerini yükseltmelerine neden oldu. Konu ile ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından yanıtlanması talebi ile bir soru önergesi veren CHP Manisa Milletvekili Başevirgen basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulundu.

Devlet kurumlarda son yıllarda büyük bir liyakatsizlik olduğuna dikkat çeken Başevirgen konu ile ilgili şunları kaydetti; “Bilindiği gibi kamu kurumlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği yazılı sınavlar ile yapılmaktadır. Mevzuatta 2014 yılına kadar herhangi bir düzenleme olmamasına karşın bu sınavlar düzenli olarak yapılmaktaydı. Teamül olarak yerleşmiş olan bu sınav sistemi yüksek makamlara hak eden ve bilgisini ispat eden kişilerin gelmesini sağlayarak kurumlarda liyakat ilkesinin korunmasını sağlamıştır. Ancak son yıllarda yaşanan liyakatsizlik bu sınavlara da etki etmiştir. Kendi akrabalarını, arkadaşlarını yüksek makamlara atayan liyakatsiz yöneticiler yüzünden yıllardır görevlerinde yükselmeden çalışmakta olan vatandaşlarımızı mağdur edilmektedir.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının 2008 yılından beri yapılmadığına dikkat çeken Başevirgen; “Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda ciddi bir mağduriyet oluşmuş durumda. Bakanlık tarafından son ‘Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’ 16.11.2008 tarihinde yapılmış olup; o tarihten bu yana herhangi bir sınav yapılmamıştır. Bakanlığın bazı şube müdürlükleri, ilçe müdürlükleri gibi makamları vekaleten görevlendirmeler ile sürdürülmekte. Bazı makamlarda ise sınav yapılmadan atamaları yapılan kişiler tarafından görevler yürütülmekte. 29.11.2014 tarihinde Resmi Gazetede “Gençlik Ve Spor Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği” yayınlanmış olmasına karşın yönetmelik öncesi tarih de dahil neredeyse 11 yıldır Bakanlık tarafından herhangi bir sınav yapılmamıştır. Buradan Gençlik ve Spor Bakanına sesleniyorum; Bu sınavları yeniden yapmaya başlayın. Bütün kurumlar için bu sınavların yapılması, kurumlarımızda liyakati sağlayacak ve görevde yükselmeyi bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetlerine son verecektir’ dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.