Kent Konseyi Yeni Dönem Başkanını Seçti « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

Kent Konseyi Yeni Dönem Başkanını Seçti

Bu haber 30 Haziran 2019 - 15:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Turgutlu Kent Konseyi 2 yıl aradan sonra toplanarak genel kurulunu gerçekleştirdi. Turgutlu Belediyesi Etkinlik Salonu’nda gerçekleşen genel kurulda kapalı oy sistemi ile yapılan Kent Konseyi Başkanlık seçiminde Fehmi Gülen en çok oyu olarak yeni dönem Kent Konseyi Başkanı oldu. Gülen’i tebrik eden Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın yeni görevinde de başarılar diledi.

2017 yılında gerçekleşen Genel Kurulun ardından 2 yıl aradan sonra yeniden toplanan Kent Konseyi yeni başkanını seçti.  Turgutlu Belediyesi Etkinlik Salonu’nda gerçekleşen Genel Kurul toplantısına Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın’da katıldı. Kent Konseyi Genel Kurulunda Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın Açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Başkan Akın “ Kent konseyleri kent yaşamında kent kimliğini, kent vizyonunu ve hemşerilik bilincini geliştirmek, kentin hak ve hukukunu korumak, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma, hesap verme, birlikte yönetim ilkelerinin hayata geçirildiği en önemli yönetim organlarından bir tanesidir. Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, hemşerilik hukuku ve bilincinin geliştirilmesi, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetim anlayışı bizim seçim döneminde verdiğimiz en önemli vaatlerdendi. Bu önemli birlikte yönetme vaadinin hayat bulacağı yer Turgutlu Kent Konseyidir. Turgutlu’nun kimliğine ilişkin tarihsel kültürel, doğal ve benzeri tüm değerleri sahip çıkmak, kaynaklarımızın daha etkin, verimli ve adil bir şekilde kullanılmasını sağlamak, çevreye duyarlı ve yoksulluğu giderici programları ortaya çıkarmak kent konseyi ile birlikte belediyemizin öncelikli görevleridir. Kadınların, gençlerin, dezavantajlı grupların yaşamlarındaki etkinlikleri arttırmak, karar alma mekanizmalarında aktif rol almasını sağlamak ve hayatı onların gözünden görebilmek için kent konseyi çatısı altında çalışma grupları ve meclisler oluşturacağız.  Ayrıca mahalle meclisi oluşturarak Turgutlu’nun 61 mahallesinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın birinci elden sorunlarını, istek ve önerilerini yerel yönetimin, belediye meclisimizin gündemine getireceğiz, çözümleri sağlayacağız. Turgutlu Kent Konseyi bizim dönemimizde  düzenli olarak toplanacak, çalışma grupları, kurulacak olan meclisler ile yerel yönetime önemli katkılar sunacaktır” dedi. Başkan Akın’ın konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi.

Arabulan’a Büyük Onur

 

Gündemin birinci maddesi olan Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Turgutlu’nun sevilen ve sayılan simalarından olan Muammer Arabulan’ın Kent Konseyi Onursal Başkanı olması yönünden teklif veren Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın’ın bu teklifi oy birliği ile kabul edildi ve Muammer Arabulan Kent Konseyi Onursal Başkanı oldu. Divan kurulu seçimin ardından yapılan Kent Konseyi Başkanlık seçiminden 4 aday yarıştı. Fehmi Gülen, Gülten Karagöz, Fatma Arıtürk ve Celalettin Ölgün başkanlık için yarıştı. Kapalı oy sisteminde yapılan ilk tur oylamasından yeterli oy alamayan   Fatma Arıtürk ve Celalettin Ölgün adaylıktan çekilirken, daha sonra yapılan her iki oylama sonucunda en yüksek oyu alan Fehmi Gülen Kent Konseyi Başkanı seçildi. Daha sonra gerçekleşen Kent Konseyi Yürütme Kuruluna seçiminde ise Yürütme Kuruluna giren isimler ise Nacettin Durak, Ayşegül Karadiş, Muammer Arabulan, Halit İlker Can, Metin Sert, Mustafa Faik Dereli, İsmail Alsaç, Cem Yıldırıncan, Hasan Yaman, Adnan Ayan, Murat Çiçek, Deniz Bezen, Haşim Karataş, Mehmet Ölmez, Atilla Kutlu, Mehmet Hacıoğlu, Evrim Oflaz, Ünal Kağba, Seyhan Karaduman, Hakan Ayhan, Ali Yıldırancan, Emine Kevser Engin, Naci Tuncel ve Ali Yavuz Demirelli oldu. Kent Konseyi Başkanı Fehmi Gülen, “Belediye Başkanımız Çetin Akın ile birlikte Kent Konseyi olarak Turgutlu’muzu hep birlikte yöneteceğiz. Seçilen arkadaşlarıma başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.