MASKİ’den Kamuoyuna Açıklama: Manisa’nın İçme Suyu Sağlıklı ve Güvenli « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

MASKİ’den Kamuoyuna Açıklama: Manisa’nın İçme Suyu Sağlıklı ve Güvenli

Bu haber 12 Mayıs 2019 - 14:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MASKİ Genel Müdürlüğü, halkta infial yaratmak amacıyla sosyal mecralarda içme suyunda lejyoner hastalığı (zatürre) bakterisi olduğuna yönelik yapılan paylaşımlar üzerine kamuoyunu aydınlattı. Manisa’daki içme sularının tüm standartlara uygun ve sağlıklı olduğunun altını çizen MASKİ, vatandaşların bu gibi iddiaları kesinlikle dikkate almamaları yönünde uyarıda bulundu. Manisa İl Sağlık Müdürlüğü de il genelinde bakteri kaynaklı vaka ile karşılaşılmadığını belirtti.

 

MASKİ Genel Müdürlüğü, art niyetli kişiler tarafından kamuoyunda infial yaratmaya yönelik olarak Manisa’nın içme suyunda lejyoner hastalığı bakterisi (zatürre) görüldüğüne dair paylaşımlar hakkında açıklama yaptı. Böyle bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını vurgulayan MASKİ, kamuoyu açıklamasında şunlara yer verdi: “Manisalı vatandaşlarımızı endişeye düşürmek ve infial yaratmak için çeşitli sosyal mecralardan içme suyunun sağlıksız olduğuna yönelik paylaşımlar yapılmaktadır. İçme suyunda lejyoner bakterinin görülmesi ve 2 hafta içme suyu kullanılmaması yönünde yapılan paylaşımlar tamamen asılsızdır. İdaremizin il genelindeki tüm içme suyu depolarına kurduğu sistemler ile vatandaşlarımıza temin ettiğimiz suyun sürekli olarak dezenfeksiyonu yapılmaktadır. İl Sağlık Müdürlükleri tarafından da şehir şebeke suyunun verildiği cami, okul ve hayrat ya da içme suyu depolarından da düzenli olarak numuneler alınmakta olup, bunların analizleri sonucunda da herhangi bir uygunsuzluğa rastlanılmamıştır. Vatandaşlarımızın bu gibi asılsız paylaşımlara kesinlikle itibar etmemeleri ve endişeye kapılmamaları önemle duyurulur”

 

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü: “Bakteri kaynaklı hastalığa rastlanmamıştır”

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü de konuyla ilgili yazısında, “13.05.2015 tarih ve 29354 sayılı Resmi Gazete’de “Lejyoner Hastalığı Kontrol Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe” kapsamında, zorunlu olarak resmi ve özel hastanelerin özelliklerine göre yılda 1 veya 2 defa numuneler alınarak Legionella bakteri analizi yaptırılmakta olup, ayrıca yönetmelik gereğince oteller, alışveriş merkezleri, öğrenci yurtları, kreşler, kaplıca işletmelerinde işletme yetkilisinin talebi halinde Legionella bakterisinin analizi yaptırılmaktadır. Konu ile ilgili olarak Legionella bakterisi yönünden iş gruplarına Müdürlüğümüzce talepleri halinde eğitim verilmektedir. Yönetmeliğin yayınlandığı tarihten bugüne kadar ilimizde Legionella Bakterisi kaynaklı hastalığa rastlanmamıştır” ifadelerine yer verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.