SALİHLİ’DE 3.YERLİ TOHUM VE TAKAS ŞENLİĞİ YAPILDI « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

SALİHLİ’DE 3.YERLİ TOHUM VE TAKAS ŞENLİĞİ YAPILDI

Bu haber 15 Nisan 2019 - 11:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.


Vali Ahmet Deniz, Salihli’nin Çamurhamamı Mahallesi’nde Salihli Belediyesi ve Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Çevre ve Ağaçlandırma Vakfı GEMA tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Yerli Tohum ve Takas Şenliği’ne katıldı.

Yerli Tohum ve Takas Şenliğine Manisa Valisi Ahmet Deniz’in yanı sıra İlçe Kaymakamı Levent Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Karaca ve Mahmut Süreyya Karaoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel ile Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç katıldı.

Çamurhamamı Mahallesi’nde gerçekleştirilen para geçmeyen yerli tohum ve takas şenliğinde binlerce yerli tohum birbirleriyle takas edildi. Üreticiler tarafından açılan stantlarda yerel ürünler satışa çıkarıldı.

Yerli tohum ve takas şenliğinin bu yıl üçüncünü düzenlediklerini belirten GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, vakıf olarak seralarda 100 çeşit yerel tohum ektiklerini söyledi.

Kilimcigöldelioğlu “Bizim kadar Türkiye’de yerel tohum eken kimse yok. Şimdi seralarda ürettiğimiz fideleri arazilere ekip, bu ürünlerin takibini yapıp, elde ettiğimiz ürün takibi ile beraber çiftçimize tohum olarak dağıtacağız. Çünkü biz vakıf olarak yerel tohumların gelişmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

Yerel tohumların çok önemli olduğu vurgusunu yapan Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk “Yerel tohumlar nesilden nesile taşınıp, bugüne gelmiş, bundan sonra da geleceğe taşınacaktır. Çünkü yerel tohumlar bizim çok önemli üretim materyallerimizdir. Yerel tohumlarımızı Bakanlığımızda çok önemsiyor” şeklinde konuştu.

Yerli tohum ve takas şenliğine belediye olarak her yıl destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirten Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, “Atalarımızın yetiştirdiği tohumların arazilerimizde can bulması bizim için çok önemlidir. Bizde belediye olarak karakılçık buğdayını ekip, yerel tohumun gelişmesine öncülük ediyoruz” dedi.

Bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak Yerli Tohum ve Takas Şenliği’nde olmaktan mutlu olduğunu belirten Manisa Valisi Ahmet Deniz “Kendimizin tohumları fide haline getirip, tarlada ürüne dönüştürülmesini hepimiz çok özlüyoruz. Çünkü bu coğrafya ve topraklarda, kendi emeğimiz ve çabamızla, yüzyıllardır bu topraklarda yetiştirilmiş o tohumun tadı, meyvenin ve sebzenin lezzeti bir başkadır. Anadolu böyle bir coğrafyadır ki her şeyimiz güzel. Yeter ki biz kendi değerlerimize, kültürümüze, tohumumuza sahip çıkalım. Bundan daha kıymetli bir şey yok” dedi.

Vali Deniz “Yerli Tohum ve Takas Şenliği çok güzel bir etkinlik. Bunun Manisa ve tüm Türkiye’de yaygınlaşarak devam etmesi lazım. Çünkü yerel tohum bizim için çok ve çok önemlidir” dedi.

Şenlikte ayrıca Mahalle Muhtarı Hüseyin Akgün ve Kıbrıs Karşıyaka Merkez İlkokulu Okul Müdürü Yıldız Kul’da birer konuşma yaparken, öğrencilerde halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi.

Halk oyunları gösterisi sonrasında protokol üyeleri etkinlikte tek tek stantları gezerek tohumlar hakkında bilgiler aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.