“İstiklal Marşı’mız Millete Duyulan Sonsuz Bağlılığın Kutlu Bir Eseridir” « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

“İstiklal Marşı’mız Millete Duyulan Sonsuz Bağlılığın Kutlu Bir Eseridir”

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 98. yılı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Bu haber 11 Mart 2019 - 16:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anan Başkan Şirin, “Büyük bir aşkla, inanmışlıkla kaleme alınan İstiklal Marşımız’ın mısraları, dün olduğu gibi bugün de yarın da bizim için müşterek bir gurur nişanesi, Türk Milleti mensubiyetinden gurur duyanların ortak hazinesidir” dedi.

Kabulünün 98. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında İstiklal Marşı’nın her satırında vatan aşkının, her kelimesinde Türk Milleti’nin kudretini haykıran ifadelerin yer aldığını belirten Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, mesajında şunlara yer verdi, “Milli ruhun tercümanı olan İstiklal Marşımız, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tarihe geçen heyecan ve coşku seli içinde kabul edilmiştir. Türk milletinin, bağımsızlığına ve varlığına musallat olan güçlere karşı gösterdiği muhteşem mücadelenin mısralarda somutlaşması ve sahip olduğu kararlılığın cihana ilanı İstiklal Marşımız’ın eşsiz seslenişiyle gerçekleşmiştir. Büyük vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un derin irfanıyla somutlaşan, vatan ve bayrak sevgisiyle ruh kazanan, milletimizin şanlı ve iftihar edilecek mücadelesiyle zirveleşen istiklalimizin edebi dizeleri, elbette bizim için çok büyük değer ve önemdedir. İstiklal Marşımız millete duyulan sonsuz bağlılığın, bağımsız yaşamanın dışındaki her türlü seçeneği peşinen reddetmiş milli mücadele azminin kutlu bir eseridir. ‘Korkma’ seslenişi manevi dirilişin sembolü olarak umutları tazelemiş, ülküleri perçinlemiş, özgüveni ayağa kaldırmıştır. İstiklalimizin manevi mimarları arasında şüphesiz ki merhum Mehmet Akif Ersoy’un yeri çok ayrıcalıklı ve çok özeldir. Milli şairimiz kaleme aldığı bağımsızlık bildirisini hücrelerinde hissetmiş ve Türk Milleti’nin hissiyatını detaylı şekilde ortaya koymuştur. “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek en içten dua ve beklentisini o tarihlerde dile getirmiştir. O açıdan büyük bir aşkla, inanmışlıkla kaleme alınan mısralar, bizim için müşterek bir cevher, Türk milletine mensubiyetten gurur duyanların ortak hazinesidir. İnancımız odur ki Türk Milleti’nin her mensubu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı aydınlık yolda, İstiklal Marşımız’ın rehberliği eşliğinde geçmişte olduğu gibi, bugün de birlik ve beraberlik içerisinde olacaktır. Bu düşüncelerle İstiklal Marşımız’ın kabul edilişinin 98. yıldönümünün hayırlara vesile olması dileklerimle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını minnet ve şükranla yâd ediyorum” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.