SEZER “SERHAT ORHAN İŞÇİLERİN HAKLARINI VERMEDİ” « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

SEZER “SERHAT ORHAN İŞÇİLERİN HAKLARINI VERMEDİ”

Turgutlu Belediyesi başkan yardımcısı Hakan Sezer, belediye başkan adayı Serhat Orhan’ın, işçi maaşlarıyla alakalı olarak yaptığı asılsız kayırma iddialarına cevap verdi.

Bu haber 26 Şubat 2019 - 17:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sezer “Biz Serhat Orhan’dan aldığımız enkazı düzelttik, işçi arkadaşlarımıza Serhat Orhan tarafından ödenmeyen alın terlerinin karşılığını biz ödedik” dedi.

ARKADAŞLARIMIZ HAKLARININ KARŞILIĞINI ALIYOR

            Turgutlu Belediyesinin 2004 – 2014 yılları arasında Serhat Orhan tarafından yönetildiğinde işçilerin haklarını tam anlamıyla alamadıklarını ve sürekli olarak mağdur edildiklerini belirten Turgutlu Belediyesi başkan yardımcısı Hakan Sezer “belediye başkan adayı Serhat Orhan, şimdi meydanlarda ve sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Turgutlu Belediyesinden bazı işçilerin kayırıldığını iddia ediyor. Evet biz tüm işçilerimizin haklarını kayırıyoruz, arkadaşlarımızın haklarının karşılığını alabilmeleri için Turgutlu Belediye başkanımız Turgay Şirin’in talimatları doğrultusunda çalışıyoruz. Belediye başkanımızın makam şoförünün ücret bordrosunu yayınlayıp, aldığı maaşa dikkat çekilmiş ve kaç kişinin başka böyle maaş aldığı sorulmuş. Kendisini bilgilendirmek istedik. Turgutlu Belediyesindeki arkadaşlarımız maaşlarını ve mesai fazlası ücretlerini tam olarak almaktadırlar. Onlarca arkadaşımız kendileri tarafından kamuoyuna paylaşılan rakamları almaktadırlar. Sadece bir kişi dedikleri gibi o ücreti almamaktadır” dedi.

SERHAT ORHAN İŞÇİLERİN HAKLARINI VERMEDİ

            Serhat Orhan’ın, Turgutlu Belediyesinde görev yaptığı sürede işçilerin gerçek anlamda hak ettikleri ücretleri alamadıklarını ve mağdur edildikleri belirten Sezer; “2004-2014 yılları arasında yani Mustafa Serhat Orhan’ın başkanlık görevi sürecinde işçiler hak ve alacakları, iş kanunu ve toplu iş sözleşmelerinde belirtilen ödemelere uygun olarak alamadılar. Serhat Orhan dönemi sona erdikten sonra işten ayrılan yaklaşık 100 kişi Turgutlu 1. Asliye Hukuk mahkemesine giderek Turgutlu Belediyesinden mesai ücretleri, dini ve milli bayram ücreti, hatta hafta tatili ücretlerini alamadıklarını belirterek şikayetçi olmuşlardır. Sırf Serhat Orhan döneminde işçilerin haklarının ödenmemesi nedeniyle Turgutlu belediyesi yüzbinlerce TL zarara uğramıştır. Çünkü bu işçi arkadaşlarımız haklarını alabilmek için mahkemeye gitmişler ve Serhat Orhan’ın da başkan yardımcıları olan Hüseyin Simav ile Taner Çıkıkcı onlar lehine şahitlik yaparak kendi yanlışlarını kabul etmişlerdir. Ama sanki bu bizim dönemimizde gerçekleşmiş gibi anlatılmaya çalışılmıştır” dedi.

ALIN TERİNE SİYASET BULAŞTIRMAYIN

            31 Mart 2018 tarihi itibariyle taşeron sisteminin kalktığını, 2 Nisan 2018 itibariyle de Turgutlu Belediyesi Personel A.Ş.’nin kurulduğunu belirten Hakan Sezer “bu geçiş sürecinde personelimize devlet tarafından güvenlik soruşturması, yaş sınırlaması ve işe giriş sınavı yapıldı. Bu yapılan işlemlerden geçmeyi başaranlar belediyemizde çalışmaya devam ederken geçemeyenlerin ise işlerine son verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Biz de Turgutlu Belediyesini yasalara uygun olarak yönetmekteyiz. İşçilerimizin hak ve alacaklarını iş kanunu ve toplu iş sözleşmelerine göre yapılmaktadır. Haftalık 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar, hafta tatil günü ve resmi ve dini bayramlarda çalışılması fazla mesai ücreti olarak kabul edilmektedir. Bizim dönemimizde işçilerimiz Serhat Orhan döneminin tersine başkanımız Turgay Şirin döneminde fazla mesai ücretlerini aldıkları için bu da ücret bordrolarına yansımaktadır. Ayrıca buradan şunu da belirtmek isteriz ki işçinin alın teri üzerinden siyaset yapılmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

BU SİYASETLE BİRYERE VARAMAYACAKTIR

            Ayrıca Turgutlu Belediyesi vezne bölümünde bir memurun uyuduğu fotoğrafın çarpıtılarak kamuoyuyla paylaşıldığını belirten Hakan Sezer “yaklaşık 1 yıl önce çekilen fotoğraf sanki bugün çekilmiş gibi servis edilmekte. Bu da yetmezmiş gibi ‘mesai saatleri içerisinde saat 15.38’de vatandaşın işlemini yapmayan, uyuyan ve nereye şikayet edersen et diyen görevli Turgutlu Belediyesi’ne yakışmıyor’ denilmiştir. Bu fotoğraf Turgutlu Belediyesinden yaklaşık bir yıl önce öğle arasında çekilmiştir. Fotoğraf bize iletildikten sonra bu olaya konu olan memur o birimden alınarak farklı bir birime verilmiştir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.