“İyiki varsın Dr. İbrahim Türek” « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

 “İyiki varsın Dr. İbrahim Türek”

 Manisamız’da İl Halk Kütüphanesi, halk arasında bilinen adıyla “Kitapsaray” 1945 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Bu haber 20 Şubat 2019 - 11:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şehrimizde ayrıca Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi ve Dr. İbrahim Türek Halk Kütüphanesi de okuyucularımıza sürekli olarak hizmet vermektedir.

Kütüphanemizde  2018 yılı sonu itibariyle 75.476 adet kitap vardır. Üye sayımız ise 2018 yılı sonu itibariyle 38.435 kişidir. Kütüphane üyesi bu kişiler 2018 yılında 109.155 adet kitabı ödünç alarak Kütüphanemizden faydalanmışlardır. Kütüphanemizde sağlanan tüm hizmetlerden 334.301 kişi yararlanmıştır.

Her yıl Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta “Kütüphane Haftası” olarak kutlanılır. Bilgi ve belgeye ücretsiz ve en kolay ulaşım yolunun kütüphanelerden sağlandığının geniş kitlelere anlatılması, kitaba ve kütüphaneye olan ilgiyi artırmak amacı ile gerçekleştirilen “Kütüphane Haftası”nda farklı etkinliklerde gerçekleştirilir. Yarım asırdır pek çok aktivite ile kutlanan kütüphane haftası etkinlikleri arasında en çok ilgi göreni kitap okuyan insanların ödüllendirilmesi olmuştur.

Ödül alacak şahısların belirlenmesi için bir önceki yılın 01 Mart tarihi ile kutlama yapılan yılın 28/29 Şubat tarihleri arasında, http://koha.ekutuphane.gov.tr:8080/cgi-bin/koha/mainpage.pl adresinde yer alan, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne (KYGM) ait tüm halk kütüphanelerini kapsayan otomasyon sistemi verileri kullanılarak söz konusu dönemde kütüphane materyallerinden en fazla ödünç alan okuyup zamanında geri getiren çocuk okuyucular Kitapsaray, Şehzadeler Dr.İbrahim Türek Halk Kütüphanesi ve Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi için ayrı ayrı tespit edilir.  Ayrıca Kitapsaray’dan  yetişkin okuyucular da belirlenir. Önceki yıllarda ödül almış kişiler ödül kapsamından çıkarılarak daha çok okuyucuya ulaşmak hedeflenmektedir.

Geçmiş yıllarda gerçekleştirilen Okuma Ödülleri geçtiğimiz yıl ilk defa Dr. İbrahim Türek Okuma Ödülleri ismi ile gerçekleştirilmiştir. Şehrimize bir kütüphane kazandırılması ile ilgili büyük destekleri olan,  kitap ve kütüphane dostu olan Dr. İbrahim Türek adına gerçekleştirilen Okuma Ödüllerinin bundan sonraki yıllarda da geleneksel olarak devam etmesi planlanmaktadır. En çok kitap okuyan çocuk ve yetişkin kullanıcılarımıza verilecek bu ödüllerle kitap okumayı ve kütüphanemizi ziyareti teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmanın Dr. İbrahim Türek adına yapılması ve bundan sonrada bu şekilde yaşatılması da bizim için çok önemli. Zira hayatı, yaptıkları, kitaba ve kütüphaneye olan ilgisi ve desteği ile Dr. İbrahim Türek tüm hayırseverlerimize güzel bir örnek olmaktadır. Dr. İbrahim Türek’e kitaba, kütüphaneye olan destekleri sebebi ile yürekten teşekkür ediyoruz. Kendisine sağlık sıhhat diliyoruz. İyiki varsın Dr. İbrahim Türek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.