DSİ MANİSA’DA 15 BARAJ 11 GÖLET YAPTI « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

DSİ MANİSA’DA 15 BARAJ 11 GÖLET YAPTI

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Manisa’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Bu haber 20 Şubat 2019 - 11:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Manisa ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.

Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

Manisa’mıza 15 Baraj ve 11 Gölet Kazandırdık,

Ege’nin ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Manisa’mızda ziraatın daha da gelişmesi için son 16 yılda 15 baraj ve 11 gölet inşa ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Hasretle beklenen ve yaklaşık yarım milyar m3 su biriktirme hacimli Gördes Barajı’nı hizmete aldık. Topraklarımıza bereket katacak tesis ile çiftçilerimizin refahı artacak. Gördes Barajından alınacak su ile Gördes Sağ Sahil Sulaması ile 97.660 dekar,
Sol Sahil Sulaması ile de 50.400 dekar olmak üzere, Akhisar Ovasında toplam 148.060 dekar zirai araziyi sulamaya açacağız. Sol Sahil Sulamasında 50.400 dekar sulama şebekesinin inşaatını tamamladık, 2019’un sulama mevsimine çiftçimizi suya kavuşturacağız.

İnşaatı Devam Eden 22 Baraj ve 4 Gölet…

Diğer taraftan Manisalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Manisa’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 22 baraj ile 4 göletin yapım çalışmaları devam etmekte olduğunu belirtti..

Ege’nin Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Son 16 yılda inşa edilen sulama projeleri hakkında da açıklama yapan Aydın,’ Tamamlanan sulama projeleri ile 169.380 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Ayrıca 23.790 dekar araziyi sulayan Sarıgöl Sulaması Şebekesini basınçlı borulu sistem olarak modernize ettik. Böylece Manisa topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 164 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

176.400 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Manisa’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 176.400 dekar araziyi sulayacak 27 adet sulama tesisi inşaat safhasındadır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Manisa zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.

136.500 dekar sulu arazide yenileme çalışmaları yapılacak…

Bununla birlikte Manisa’da açık kanallı olan ve ömrünü tamamlayan Alaşehir Sulamasında kapalı sisteme geçilerek suyun daha verimli kullanılmasını sağlayacağız. Alaşehir Sulaması yenilemesi ihalesini de Dünya Bankası kredisi ile bu sene yapacağız. Bu tesis ile 136.500 dekar arazi modern kapalı sistemle sulanacaktır. ‘dedi.

Kula’ya Menba Kalitesinde İçmesuyu…

2012 yılında hizmete alınan Kula İçmesuyu Arıtma Tesisi ile Kula ilçesine menba kalitesinde içmesuyu sağladıklarını da belirten Aydın Manisa ilinde taşkın riskini azaltmak için son 16 yılda tamamlanan 72 adet taşkın koruma tesisi ile 64 yerleşim yeri ve 76.150 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 4 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ettiğini söyledi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.