Etkinlik Merkezi’nin İlk Sergisi Atatürk’ün Fotoğrafçısı Hamdi Bey’den « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

Etkinlik Merkezi’nin İlk Sergisi Atatürk’ün Fotoğrafçısı Hamdi Bey’den

Bu haber 28 Ocak 2019 - 14:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

         Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Turgutlu’ya gelişinin 96. yıl dönümü kutlama programları çerçevesinde Turgutlu Belediyesi tarafından düzenlenen Atatürk’ün Fotoğrafçısı Ahmet Hamdi Bey’in Gözünden Turgutlu Fotoğrafları Sergisi büyük ilgi gördü. Turgutlu Belediyesi Etkinlik Merkezi (Eski Belediye Binası)’nde düzenlenen sergi de aynı zamanda restorasyonu tamamlanan Etkinlik Merkezi’nin de ilk sergisi oldu.

Atatürk’ün bölgemizdeki birkaç fotoğrafçısından birisi olan Ahmet Hamdi Bey’in fotoğraflarından oluşan ‘Ahmet Hamdi Bey’in Gözünden Turgutlu Fotoğrafları’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Turgutlu Belediyesi Etkinlik Merkezi’nde gerçekleşen serginin açılışına Kaymakam Uğur Turan, Garnizon Komutanı Albay Kenan Peşternik, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin ve eşi Bahar Şirin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Muhammet Evren, İlçe Emniyet Müdürü Volkan Parıldar, Belediye Meclis Üyeleri Hasan Koç ve İbrahim Başçı, MHP İlçe Başkanı Gürhan Bostan, CHP İlçe Başkanı Yakup Çilel, İl Kültür Turizm Müdür İbrahim Sudak, geçmiş dönem Belediye Başkankarından Tüzel Gökyayla ve Yasin Hoşbilgin, siyasi parti ilçe başkanları, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı. Açılıştan önce Turgutlu Kent Müzesi sorumlusu Mehmet Gökyayla konuklara serginin içeriği ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra söz alan Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Aslen Selanik’e bağlı Vardar Yenicesi’nden olan Fotoğrafçı Ahmet Bey, mübadele neticesinde 1924’te Turgutlu’ya gelmiştir. Kısa bir süre İstanbul ve 2 yıl kadar İzmir’de yaşadıktan sonra Turgutlu’ya gelip yerleşir ve vefat ettiği 1977’ye kadar burada hayatını sürdürür. Bilebildiğimiz kadarıyla şehrimizde yerleşik olarak fotoğrafçılığı meslek edinmiş ilk kişidir. Onun fotoğrafları yalnızca nostaljik birer kıymet değil; aynı zamanda çok mühim birer tarihî belgedir. Ahmet Hamdi Bey, çektiği fotoğraflarla yalnızca Turgutlu için değil; Turgutlu’nun yanında İzmir ve Manisa gibi yakın çevremizdeki şehirler için de çok önemlidir. Sergimizde de bir kısmı görülebileceği gibi oraları da fotoğraflamış, o şehirlerin de tarihinde izini bırakmıştır. Diğer taraftan Fotoğrafçı Ahmet Hamdi Bey, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de birçok pozunu ölümsüzleştirmiştir. Gazi Paşa, İzmir’e, Manisa’ya ve çevre ilçelere geldiğinde onunla birlikte hareket eden birkaç fotoğrafçıdan birisi de odur. Az sonra açılışını yapacağımız serginin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçemizi ziyaretlerinin yıldönümünde gerçekleştirilmesi bu yüzden daha büyük bir anlam yüklenmektedir.

Turgutlu Belediyesi Etkinlik Merkezi İlçemize Hayırlı Olsun

Başkan Şirin, “Turgutlu Kent Müzesi’ni ziyaret edenler orada da Ahmet Hamdi Bey’e yer verildiğini, müze bahçesinde temsili bir heykelinin bulunduğunu hatırlayacaklardır. Onun hatırasını bu gibi çalışmalarla yaşatmaya çalışıyoruz. Turgutlu’da eski fotoğraflardan bahsedildiğinde söz döner dolaşır ve bir yerinden Ahmet Hamdi Bey’e gelir muhakkak. İşte bu sergi ve sergiyle birlikte müze uzmanlarımız tarafından hazırlanan Foto A. Hamdi kitabı, onun hatırasına bir saygı duruşudur aslında. Ahmet Hamdi Bey’in değeri maalesef sağlığında anlaşılabilmiş değildir. Bugün yaptıklarımızla ona şehrimizin borcunu gecikmeli bir şekilde de olsa ödemeye çalışıyoruz. Bugün aynı zamanda Fotoğrafçı Ahmet Hamdi Bey sergisi ile birlikte eski belediye binası olarak bildiğimiz yeni adıyla Turgutlu Belediyesi Etkinlik Merkezi’ni de faaliyete açıyoruz. Önümüzdeki süreçte de burada sergiler, konferanslar, söyleşiler, mini konser ve dinletiler düzenlemeyi planlıyoruz. Binanın restorasyonundaki katkılarından dolayı Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’e bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. Son olarak konuşan Kaymakam Turan ise “böyle güzel bir günde, böyle güzel fotoğraf sergisi ile bizleri buluşturan ve bu serginin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Konuklar daha sonra sergiyi gezerek fotoğraflar hakkında bilgi aldı. Sergi 26 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasında Turgutlu Belediyesi Etkinlik Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.