Turgutlu Belediyesi Kültür Yayınları’nda Atılım Yaptı « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

Turgutlu Belediyesi Kültür Yayınları’nda Atılım Yaptı

Bu haber 08 Ocak 2019 - 13:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Turgutlu Belediyesi, 2018 yılı içerisinde farklı konuların ele alındığı 5 kültür yayınını okuyucuyla buluşturdu. Köklü Turgutlu tarihine ışık tutan 5 kitabın gelecek nesillere kalıcı yazılı eserler olduğunun altını çizen Başkan Şirin, “Biz bugüne dek Turgutlu’ya dair her türlü değerin gelecek nesillere aktarılmasını önemsedik. Sadece geçen yıl 5 farklı içerikteki kitabı okuyucularla buluşturmamız bunun en önemli göstergesi olmuştur” dedi.

Kültür Yayınları’nın 2018 yılında yayınladığı ilk kitap, Kemal Yurdakul Aren’in ‘Güzel İnsanlar Kasabası Turgutlu’ adlı hatıraları oldu. Güzel İnsanlar Kasabası Turgutlu, 1962-1974 yılları arasında Turgutlu’nun toplumsal hayatına dair bir eser olarak dikkat çekti. Sonrasında ise 2016 yılının kasım ayında düzenlenen Uluslararası Turgutlu Sempozyumu’nun bildirileri iki cilt halinde yayınlandı. 80’e yakın bildirinin yer aldığı iki kitap, kısa zamanda araştırmacıların ve ilgililerin Turgutlu hakkındaki başucu eseri haline geldi. Bu kitapların ardından da ilk olarak Mahmut Vehbi Tuyun tarafından hazırlanan 1965 Turgutlu İlçe Yıllığı ve Bedriye Aksakal’ın yazdığı ‘Anılarda Turgutlu’ adlı kitaplar okurla buluştu. 1965 Turgutlu İlçe Yıllığı, ilçenin 1960’lı yıllarının hemen her detayına ışık tutarken Anılarda Turgutlu ise Turgutlu tarihi ile ilgili bilgilerin yanı sıra içerdiği halkbilimi araştırmalarıyla öne çıktı.

Hafızaları ve Araştırmaları Geleceğe Aktarıyoruz

Turgutlu Belediyesi Kültür Yayınları’nın kısa zamanda önemli aşama kaydettiğini ifade eden Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Yaklaşık 10 aylık bir sürede 5 ciltlik bir toplama ulaştık ve birkaç hafta içerisinde 3 yeni kitabımız daha okur önüne çıkacak. Onun ardından da tamamlanma aşamasında olan 2 eserimiz daha var. Kültüre yapılan yatırımlar, ilk aşamada fark edilemese de karşılığı fazlasıyla alınan çalışmalar oluyor. Bu kitaplarla yavaş yavaş bir Turgutlu kitaplığı oluşturuyoruz. Bu anlamda tüm yazarlarımıza, okurlarımıza ve bu konuda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.