5 Yılda 50 Proje’den Hangileri Hayata Geçirildi – 3 – « Turgutlu'da Bugün – Tarafsız Güncel Haber

5 Yılda 50 Proje’den Hangileri Hayata Geçirildi – 3 –

Bu haber 02 Ocak 2019 - 11:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

5 Yılda 50 proje adı altında yayınlamaya başladığımız Turgutlu Belediye başkanı Turgay Şirin’in seçim vaatlerinde bugün 3. yazıyı yayınlıyoruz.

2014 yılında yapılan yerel seçimler öncesinde bir seçim kitapçığı yayınlayan Milliyetçi Hareket Partisi’nin adayı Turgay Şirin 5 yılda hangi projelerini hayata geçirdi, hangileri hayal olarak kaldı. www.turgutludabugun.com olarak bu projeleri sizler için derliyoruz.

5 Yılda 50 proje adı altında seçim vaatleri kitapçığı hazırlayan Turgutlu Belediye başkanı Turgay Şirin’in kitapçığının 6 ve 7’nci sayfasında yer alan 9 projeyi bu gün sizler için tekrar yayınlıyoruz.

Turgutlu Belediye başkanı Turgay Şirin’in işte hayata geçirdiği ve geçiremediği projeler şu şekilde;

17. Proje; Avcılık ve Atış Poligonu Atış Tesisi (Yapılmadı)

Proje hakkında yapıldı, yapılıyor, yapılacak söylemleri sürekli dillerinde ama ne yazıkki sadece alan düzeltmesi yapılmış ve öyle kalmış.

18. Proje; Doğal Yaşam Parkı (Yapılmadı)

Turgay Şirin’in önemli projelerinden bir tanesi olan ve ilçe turizminede katkı sağlaması beklenen Çakal azmağı bölgesinde hayata geçirilmesi beklenen proje askıda kaldı.

19. Proje; Dikili ağacınız olsun (Yapılmadı)

Bu proje ile ilgili olarak bir kaç kurum ve öğrencilerle yaptıkları ağaç dikimlerini gösterebilirler ama projenin amacı kent ormanı oluşturmaktı. O yüzden bu projede askıda kaldı.

20. Proje; Ovacık Yaylası (Yapılmadı)

Manisa’nın büyükşehir olması nedeniyle Ovacık yaylası Manisa Büyükşehir belediyesine devredildi. Buraya büyük bir proje yapılacağını duyurulsada şuan için yapılan bir şey yok.

21. Proje; Ana ova ve köy yollarının aydınlatılması ve güvenlik kameralarının yerleştirilmesi (Yapılmadı)

Bu projede ne yazıkki yapılamayan projeler arasında yerini aldı.

22. Proje; Yakın köylerin ortak spor kompleksleri (Yapılmadı)

Bu projede hayata geçirilemedi.

23. Proje; Meyve Alım Merkezleri (Yapıldı)

Aslında bu projeyede yapıldı demek mümkün değil ama bir kaç kırsal mahallede üstü tenteli bir alan oluşturuldu.

24. Proje; Yakın Köylerin ortak açık ve kapalı düğün salonları (Yapıldı)

Bu projede Manisa Büyükşehir belediyesi tarafından bir kaç kırsal mahallede hayata geçirildi.

25. Proje Köy Minibüs Garajı (Yapılmadı)

Bu projede hayalde kaldı.

Turgay Şirin’in 5 yıl önceki vaatleri arasında yer alan ve kitapçığının 6 ve 7’nci sayfasında yer alan 9 projesini sizler için derledik. Buna göre 9 projeden 7’si yapılmazken, 2’si hayata geçirildi.

Öte yandan daha önceki haberimizde yayınladığımız 16 proje ise şu şekilde.

1. Proje; Selvilitepe Battı Çıktı ve Üst Geçidi (Yapılıyor)

2. Proje; Alparsan Türkeş Meydanı düzenlemesi, eski garaj kavşağı battı – çıktısı ve üst geçidi. (Yapılıyor)

Bu iki proje Manisa Büyükşehir belediyesi tarafından birleştirilerek Alparslan Türkeş Battı-Çıktı Köprülü Kavşak Projesi olarak yapımına devam etmekte ve önümüzdeki haftalarda tamamlanması beklenmekte.

3. Proje; Ergenekon mahallesi kavşağı (Yapılmadı)

Turgutlu Belediye başkanı Turgay Şirin’in sürekli olarak gündeme getirdiği Ergenekon mahallesi girişine battı – çıktı kavşak projesinin yapılması iddiaya göre ihaleye çıktı ama Turgutlu Belediyesi tarafından ihalesi iptal etti. Proje şuan için hayata geçirilemedi Proje aşamasında.

4. Proje; Biyo Enerji Santrali (Yapılmadı)

Turgutlu için oldukça ütopik olan büyükşehirlerde dahi zorla hayata geçirilen Biyo enerji santrali Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Manisa’da gerçekleştirilmekte. Buna karşın Turgutlu’nun çöpleri ise manisa’daki bu tesise taşınmakta. Proje Yapılmadı – Yapılamadı.

5. Proje; OSB Artıma Tesisi (Yapılmadı)

Turgutlu Organize Sanayi Bölgesine arıtma tesisi şuan için hayata geçirilmiş yada öğrendiğimiz kadarıyla gündeme alınmış bir proje değil.

6. Proje; Meyve – Sebze Seracılığı (Yapılmadı)

Turgay Şirin’in hayata geçirmeyi hedeflediği projelerden bir tanesi olan sera projesi de askıda kaldı.

7. Proje; Meyve – Sebze Fideciliği (Yapılmadı)

Bir önceki projeye entegreli olarak hayata geçirilmesi hedeflenen ama bu zamana kadar bizim bildiğimiz kadarıyla herhangi bir adımın dahi atılmadığı bir proje.

8. Proje; Dosteli (Yapıldı)

Turgay Şirin’in bu projesi ‘Dosteli Kıyafet Merkezi adı altında hayata geçirildi. Proje kapsamında şuan için 2 adet Dosteli merkezi açıldığı öğrenildi.

9. Proje; Engelsiz Şehir (Kısmen Yapıldı – Kısmen Yapılmadı)

Engelsiz şehir projesi kapsamında yenilenen caddelerde engelli yolları yapılırken, projede yer alan engelli vatandaşların aile bütçelerine katkı sağlayacak olan el emeği ürün pazarı ise yapılmadı.

10. Proje; Helal Kart (Yapıldı)

Dosteli projesi kapsamında hayata geçirilen helal kart ile ihtiyaç sahipleri bu kartla dosteli merkezlerine giderek elbise alabiliyorlar.

11. Proje; Huzurevi (Yapılmadı)

Turgutlu Belediye başkanı Turgay Şirin’in vaatleri arasında yerini alan modern Huzurevi projesi hiç bir şekilde gündeme gelmedi.

12. Proje; Asansörlü Yeraltı Çöp Toplama Sistemi (Yapılmadı)

Bu projede havada kalan projelerden bir tanesi oldu.

13. Proje; Su Şebekesinin Elden Geçirilmesi (Kısmen Yapıldı)

Manisa’nın Büyükşehir belediyesi olması nedeniyle su şebekelerinin bakım, onarım ve yenilenmesi MASKİ’ye devredildi. Bu kapsamda yenilenen caddelerde ve bazı sokaklarda su şebekesi yenilendi.

14. Proje; İtfaiyenin yeniden Yapılandırılması (Yapıldı) 

Manisa’nın Büyükşehir belediyesi olması nedeniyle İtfaiye birimleri büyükşehir belediyesine devredildi. Bazı kırsal mahallere ortak itfaiye noktası kuruldu.

15. Proje; Led Lambalı Güneş enerjili Sokak Lambaları (Yapılmadı)

Bu projede hayata geçirilmeyen projeler arasında yerini aldı.

16. Proje; TURSEM (Turgutlu Sürekli Eğitim Merkezi) (YAPILMADI)

Bu proje ile ilgili olarak yapıldığını iddia edenler olacaktır. Projenin TURBEM adı altında hayata geçtiğini söyleseler de broşürde yer alan açıklamada Turgutluluların mesleki, sanatsal, kültürel, kentsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla başta bayanlarımız olmak üzere bilişim teknolojileri, büro yönetimi ve sekreterlik, çocuk gelişimi ve eğitimi, el sanatları ve giyim üretim teknolojileri, grafik ve fotoğrafçılık, güzellik ve saç bakımı, eğitimi, müzik ve gösteri sanatları, halk oyunları, tasarım, seramik ve cam teknolojisi, hobi ve destek eğitimleri, yabacı diller, muhasebe ve finansman ana başlıkları ile ilgili olarak ve daha bir çok konuda 100’e yakın kurs alanı açılması hedeflenmekte…. denilmektedir. Ama TURBEM’de üniversite gençlerine yönelik kurslar ve kadınlara yönelik bir kaç kurs verilmekte. O da yıllın belirli günleri TURSEM ise sürekli eğitim merkezi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.